Seagate Excellence in Science Mentoring Awards

Among the many ways Minnesota Academy of Science is able to support and recognize science education in Minnesota, one of them is the annual Seagate Excellence in Science Mentoring Awards. This award from Seagate Technology recognizes outstanding science teachers who find creative ways to nurture students' interest in research and discovery, going above and beyond the classroom to promote science education and encourage students to engage in hands-on projects outside the classroom. It recognizes teachers who have been in the field for more than 10 years, with another category for teachers of 1 to 10 years. Here are the award-winning teachers who support science students in Minnesota.

 

YEAR

1-10 years

More than 10 years


2017


TBT


TBT

2016


Rowan Hamade, Al-Amal School, Fridley


Patty Gurholt, LaCrescent-Hokah Middle School, LaCrescent

2015

Nick Schmitz, Dakota Meadows Middle School, Mankato

Jodi Prchal, New Prague High School, New Prague

2014

Princesa VanBuren

Hansen, Intermediate

District 287, Plymouth

Kevin Molohon Champlin Park

High School, Champlin Park

2013

Tim Guldan, Cathedral High School, New Ulm

Stephen Moe

2012

Tracy Bockbrader, Northeast Crosslake Community Charter, Crosslake

Gary Alexander, Coon Rapids High School, Coon Rapids

2011

Nichole Kotasek, MN New Country School, LaSueur

Katy Pupungatoa, Oak-Land High School, Stillwater

2010

Sherry Miller, Lincoln High School, Thief River Falls

Annette Strom, Northeast Woodland Middle School, Duluth

2009

Sonja Dunlap, Murray Junior High School, St. Paul

Lois Fruen, Breck High School, Golden Valley

2008

Roger Larsen, Kellogg Middle School, Rochester

Leila Youakim, Coon Rapids Middle School, Coon Rapids

 

2007

Roxanne Stensvad, Glencoe-Silver Lake High School, Glencoe

Garret Bitker, Westbrook Walnut Grove Middle School, Westbrook

2006

Rachel Peterson, St. Helena Catholic School, Minneapolis

David Bosma, Alden Conger High School, Alden

2005

Jennifer Hugstad-Vaa, Burnsville High School, Burnsville

Cindy Welsh, Cloquet High School, Cloquet

2004

Aaron Salmela, Ordean- East Middle School, Duluth

Beth Schwarz, Perham High School, Perham

2003

Ken Mann, Winona High School, Winona

Annette Strom, Ordean- East Middle School, Duluth